Autem na Balkán

05.09.2023

V poslední době jsem si oblíbil dlouhé cesty autem do dalekých zemí. Má to spoustu výhod a jenom jednu větší nevýhodu: Musíte nějak přetrpět nějaký ten první tisíc dva kilometrů jízdy po dálnici, než se dostanete do trochu cizokrajnějších oblastí. .

Letos jsme vyzkoušeli balkánskou expedici - přes Rumunsko a Bulharsko až na jih Řecka, na ostrov Peloponés. Ačkoliv to pro Čechy nejsou nijak zvlášť exotické země, byla to rozhodně příjemná dovolená, ze které jsem si přivezl pár zajímavých postřehů:

Postřeh číslo 1 - Transfagarašská magistrála: Až někdy pojedete do Rumunska, určitě ji nesmíte vynechat. Tato silnice vedoucí přes nejvyšší vrcholky rumunských hor (při našem srpnovém přejezdu se na spodní části silnice šplhaly teploty ke 35 stupňům, zatímco úplně nahoře klesaly až ke 12 stupˇňům a na některých místech byly ještě zbytky sněhu), přes pohoří Fagaraš bývá považována za jednu z nejkrásnějších silnic na světě. A právem - krásné hory, alpské louky, na nich ovce a horské bystřiny ... a těch medvědů. Během přejezdu této silnice jsem jich napočítal 15 - včetně velké medvědice s malými medvíďaty. Všichni pokorně stáli u silnice a žebrali od lidí v autech jídlo - už jim chyběl jen flašinet.

Postřeh číslo 2 - Peloponés: Jižní Řecko, které se rozkládá na poloostrově Peloponés, je až překvapivě úžasný cíl dovolené autem. Dalo by se říct - pod svícnem tma. Je to autentické nekomerční Řecko. Krásné památky, krásné hory, obyčejné řecké vesnice a městečka, kde si v grilu dáte souvlaki za 2,50 a vůbec nemáte pocit, že jste v zemi, která praská pod náporem turistů. Na spoustě míst na Peleponésu je člověk jako cizinec ještě středem pozornost - prostě nádhera. A všude krásné písečné pláže - bez hotelů a skoro bez lidí, většinou jen pár místních. Věřili byste tomu?

Postřeh číslo 3 - Schengen: Rakouští politici v roce 2023 vetovali chystané přistoupení Bulharska a Rumunska do schengenské zóny. Je lepší to nekomentovat. Díky nim na každé hranici místo volného průjezdu, jak ho známe mezi ostatními zeměmi EU, strávíte často několik hodin. Nemluvě o kamionech - tam se to počítá na dny - možná to je důvod, proč v našich obchodech nenajdete úžasná a levná bulharská rajčata a další zeleninu a ovoce z Balkánu - cestou by všechno prostě shnilo.